Jací jsou barzoji

Uveřejněno v časopise Svět psů č. 6/2013

 

Přirozená inteligence, účelné chování

     U barzojů je možná víc než u jiných plemen důležité, aby si psi se svými majiteli „sedli“. Někteří psi mají spíše přátelskou povahu, jiní jsou více uzavření, ale i jeden a ten samý pes dokáže návštěvu nebo kolemjdoucí, kteří si ho chtějí pohladit, ostentativně ignorovat a důsledně se jim vyhýbat, zatímco jiným naprosto neznámým lidem dává ihned najevo důvěru a radost ze setkání.

     Měli jsme velké štěstí s naší první barzojí fenkou, kterou jsme si vybrali jen podle několika fotografií. Když se mě před nedávnem ptala zájemkyně o štěně, kdy nás naše fenka začala poslouchat a jak jsme ji učili poslušnosti, zapátrala jsem v paměti a řekla, že nás poslouchala hned od začátku a nic jsme ji v podstatě učit nemuseli. Bylo to prostě její rozhodnutí. Od prvního dne se mnou chodila na vycházky na volno a kromě období puberty, kdy ode mne odbíhala dál, než to bylo s ohledem na provoz na silnicích v okolí bezpečné, se mnou chodí na volno stále.

     Barzojové jsou velcí psi se všemi výhodami i nevýhodami. Mají velké nároky na výživu v době růstu, a přitom jsou v dospělosti celkem nenároční. Mají značné nároky na pohyb, ale přitom mi majitelé štěňat často píšou celí překvapení, jak jsou jejich psi líní. Jsou celkem dost klidní, a přitom se dokáží dostat během chvilky do hysterického záchvatu kvůli úplné malichernosti. Jako štěňata pravděpodobně zdevastují byt a zahradu. Jako dospělí jsou naprosto vzorní.

     Jsou schopni velmi dobře žít ve smečce, a přesto jsou dychtiví jakékoli pozornosti člověka, kterou si velice žárlivě hlídají. Oplácejí spontánně zájem a souznění jednotlivých lidí – od naprostého nezájmu po schopnost odejít s úplně cizím člověkem. Vyzařují pozitivní energii, jsou příjemní pro většinu lidí, kteří jsou schopni něco vnímat.

     Přestože mají barzoji většinou velmi příjemnou a mírnou povahu, díky které mohou být skvělými rodinnými psy, je třeba zvážit i to, že jde o velké plemeno se všemi výhodami a také s nevýhodami z toho vyplývajícími. Počínaje nezbytností velmi kvalitního krmení v době intenzivního růstu, přes nutnost zajistit jim dostatek pohybu, až po velkou potřebu vaší pozornosti. Mít barzoje tedy není nic levného ani snadného. Barzoj je pes s přirozenou inteligencí a s účelným chováním – bude velmi přesně reagovat na váš vztah k němu a na vaši péči o něj. Nedostatek vaší lásky k němu a zájmu o něj se odrazí v jeho chování a žádným speciálním výcvikem to nedohoníte.

 

 Babushka Jaga a Belle Epoque Archangelika - 4 měsíce, foto M. Šarochová